Data Governance

Wprowadza organizacyjny controlling danych i prawidłowe procedury korzystania z danych.
Dołącz do nieformalnej grupy pasjonatów Data Governance Warsaw Data Governance Meetup i przyjdź na najbliższe spotkanie w Warszawie! Dołącz teraz!

Zanim skorzystam z danych, kilka razy pytam różne osoby czy są one aktualne. Kiedyś o mały włos nie wysłałem do ważnego klienta przeterminowanego cennika.

Gdyby przyszła kontrola, siedziałaby u nas pewnie z miesiąc. Tyle zajęłoby nam opisanie firmowych dokumentów i procedur korzystania z danych.

Byłam ostatnio na konferencji biznesowej i doszłam do wniosku, że naszych standardów korzystania z danych chyba nie można nazwać najlepszymi.

To przykłady problemów, z jakimi stykają się menadżerowie w firmach nieposiadających systemu kontroli jakości danych. Poważne firmy kontrolują nie tylko ilość i przepływ pieniędzy, ale również procedury korzystania z nich (controlling). Mniej firm robi to samo w odniesieniu do danych, a przecież w obecnych czasach dane są równie ważne jak pieniądze. Brak zaufania do danych sprawia, że decyzje podejmowane są w atmosferze niepewności i ryzyka, więc wszelkie plany i budżety posiadają nadmierne marginesy bezpieczeństwa.

By rozwiązać tę sytuację, należy podjąć decyzję o inwestycji w rozwiązanie informatyczne klasy Data Governance.

Po przeprowadzeniu audytu eksperci firmy BSSG przedstawią możliwości budowy systemu controllingu danych. W zależności od potrzeb informacyjnych twojej firmy, rozwiązanie będzie zawierać wszystkie lub tylko wybrane elementy spośród poniższych:

Aplikacja słownikowa

Ten sam zbiór właściwych zwrotów, wyrażeń, wzorów matematycznych, z których na bieżąco korzystaja pracownicy w rozmowach, raportach, budżetach, prezentacjach

Master Data Management

Kontrola jakości najważniejszych zbiorów danych w firmie (np. głównej hurtowni)

Powiązanie danych z pracownikami

Stworzenie formalnej struktury odpowiedzialności za aktualizację i wzbogacanie merytoryczne danych

Kontrola dostępu i korzystania z danych

Przypisanie pracownikom ról, automatycznie otwierających lub zamykających możliwość oglądania, edycji, drukowania poszczególnych danych i materiałów; każda wizyta pracownika jest notowana w historii całej bazy, jak i pojedynczego elementu danych (np. raportu, wykresu, tabeli z liczbami).

Historia i aktualność danych

Zbiory danych są oznaczone czytelnie, tak aby dane historyczne nie mieszały się z aktualnymi.

Poznaj lepiej nasze rozwiązania Data Governance

W efekcie powyższych działań dane firmowe zostaną dokładnie opisane: zarówno merytorycznie, jak i organizacyjnie. Każda baza danych, raport, regulamin, artykuł, będą posiadać swoich autorów, których zadaniem będzie zapewnienie bieżącej jakości tych elementów danych. Pracownicy otrzymają do dyspozycji praktyczny słownik pojęć biznesowych, co pozwoli oszczędzić czas podczas spotkań, eliminując czasochłonne i irytujące ustalenia czy na pewno wszyscy autorzy projektu podobnie rozumieją np. “przychody” lub “marżę”. Wyniki controllingu danych będą dostępne w bazie wiedzy, dzięki czemu będzie łatwo z nich korzystać podczas kontroli. Określenie aktualności danych będzie możliwe przez samego użytkownika, bez konieczności wysyłania zgłoszenia/zapytania do działu IT. Samoobsługa będzie również możliwa w przypadku prowadzenia mniej skomplikowanych analiz, zgodnie z posiadaną przez użytkownika rolą oraz funkcjonalnościami używanego w firmie oprogramowania analitycznego (Business Intelligence, Big Data).

Wiele branż wprowadziło lub wkrótce wprowadzi oficjalne standardy korzystania z danych. Na przykład: w branży finansowo-ubezpieczeniowej (w postaci Rekomendacji D Komisji Nadzoru Finansowego), w projektach z dofinansowaniem unijnym (w postaci bazy wiedzy zbierającej dokumentację ze wszystkich etapów realizacji projektu), w spółkach giełdowych (dla celów kontroli przez akcjonariuszy).